Photo Diary: Waiting for Holiday

12/05/2013Are you looking forward at Christmas and Holiday like me? My the most favourite time´s coming, huuu... Anyway, this month will be without free time, no I really don´t want spend all of this beautiful time in queue. Tommorow, me and my sister are going to Dresden (and after to Prague), for christmas markets, shopping etc. you know it. Next week is full of tests and "beforeChristmas exam", hmm so happy. But next all weekend we will spend in Prague with sweet-Petra... christmas markets, little shopping, good food and cafes, made sweets and drink tea. I wish you- Have some cozy time with yours darlings.
ps: Never eat chocolates on your own (no I kidding, secret eating of chocolate have to be!).
                                                                                           /
Taky se tak těšíte na Vánoce a prázdniny jako já? Můj nejoblíbenější čas roku se blíží. Nicméně, tenhle měsíc bude bez volného času! Zítra jedu se setrou do Drážďan (a potom do Prahy) na vánoční trhy atd. znáte to. Příští týden je plný zkoušení, termínu na odevzdávání prací a "předvánočních testů" mmm..hurá. Ale už se nemůžu dočkat na další týden, kdy pojeden na celý víken s Péťou do Prahy, trhy, nakupování, dobré jídlo a kavárny, pečení cukroví a horký čaj. Nemůžu se dočkat! Přeju vám všem velkou tabulku čokolády a  příjemný čas strávený se všemi vašemi "darlings".horká čokoláda je povinností/ hot chocolate is compulsory


 svetrů neni nikdy dost/ sweaters are never enoughano, i na intru muísí být světýlka, jinak by to nešlo!/ yes, our hostel has to have lights!


You Might Also Like

4 komentářů

 1. great post! would you like to follow eachother
  xx
  daniella
  simplybeautifulelegant.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 2. "světýlka" sú top! ajja ich mám na intraku :D nieje lepsi christmas mood maker než toto :)

  tssif

  OdpovědětVymazat
 3. nejvíc se mi líbí první fotka =)

  OdpovědětVymazat