Shapes of grey

1/16/2015

 pictures by Josefína Bielková

SHAPES OF GREY. That whole look (even background) is such "military" and "school", it's how it seems to me right now. I think it perfectly fits to this current time. I mean, this week. This week is full of test, submitting works etc etc you know it. But until now, how this mood is as this post. Grey cold stairs, military dark coat, khaki jeans, lace-up black boots and buttoned white collar. I fully understand that our clothes truly captures ourselves. Our mood, situation, what we are and what we want to be. It seem to be superficial, but it´s tru. Clothes make a person and it´s true.... Have a beautiful rest of Friday and have a great weekend without any shapes of grey! :)

/
ŠEDÉ TVARY. Celý look (dokonce i místo) je takový "školní" a "vojenský", nebo mi to tak alespoň připadá. Myslím, že to skvěle sedí na nynější dobu. Myslím tím, tento týden, plný povinností, testů, odevzdávání prací a všeho toho okolo, blabla, no znáte to. Ale až teďko mi došlo, jak skvěle k tomu všemu sedí tento post. Chladné šedivé schody, vojenský uniformní kabát, černé šněrovací boty, khaki kalhoty a límeček upjatě zapnutý až ke krku. Už plně rozumím tomu, že oblečení nás skutečně vystihuje. Naši náladu, situaci, to, co jsme a to, co se snažíme být. Zdá se to být povrchní, ale je to tak. Šaty dělaj člověka, to je pravda odvěká...Krásný zbytek pátku a supr čupr víkend bez jediného odstínu šedé! :)
 

coat: NewYorker
backpack: Cropp town
khaki jeans: C&A
sweatshirt: Zara
shirt: Tally Wejl
boots: CCCYou Might Also Like

12 komentářů

 1. Kabát je skvelý, tento look sa mi páči!

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní1/16/2015

  Lovely backpack. Follow each other?

  xo, Lorena
  http://girlswearblack.blogspot.com.es

  OdpovědětVymazat
 3. Parádní look, taky jsem si říkala, že to sedí k tomuto období, plného školních povinností a tak :))

  http://gagenka.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. ten kabát! :) košeľa v kombinácií so svetrom je tiež super ;)

  OdpovědětVymazat
 5. How pretty! Your look are perfect!
  I love your blog,is so stylish! If you have instagram let me know in a comment @carmenpaastor I wanna follow you for see all your pictures! Kisses from
  http://miescueladetacones.blogspot.com.es/
  https://www.facebook.com/miescueladetacones let me like!
  Carmen.

  OdpovědětVymazat
 6. you look great, love the coat!

  xx danielle // shades of danielle // bloglovin

  OdpovědětVymazat
 7. Love this look! you're so stylish
  http://www.sanforiciare.com/

  OdpovědětVymazat